Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa cesji wierzytelności zawarta między podmiotami niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi, gdzie prawa majątkowe są wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Umowa cesji wierzytelności zawarta poza Polską

Wnioskodawca (cesjonariusz) na podstawie cesji wierzytelności nabył od zagranicznej spółki wierzytelności z tytułu zawartych umów pożyczek. Cesja wierzytelności nastąpiła w drodze umowy sprzedaży, która została zawarta poza granicami Polski według prawa belgijskiego. Zarówno cedent, jak i cesjonariusz nie są polskimi rezydentami podatkowymi oraz nie posiadają siedziby na terytorium RP. Dłużnikami z tytułu wierzytelności są podmioty mające siedzibę w Polsce, będące polskimi rezydentami podatkowymi. Zgodnie z zawartymi umowami pożyczek, dłużnicy zobowiązani byli do dokonywania spłat na zagraniczny rachunek bankowy cedenta.

W związku z tym wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zawarta poza Polską umowa cesji wierzytelności, nabytych od zagranicznej spółki i dotyczących umów pożyczek z polskimi dłużnikami, podlega opodatkowaniu PCC. Jednocześnie argumentował, że umowa ta nie powinna być opodatkowana, ponieważ ani on, ani cedent nie mają siedziby w Polsce, a sama umowa została zawarta poza granicami RP, co według jego interpretacji wyklucza obowiązek podatkowy zgodnie z polskimi przepisami.

KIS: cesja wierzytelności nieopodatkowana PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, żezawarta przez wnioskodawcę umowa cesji wierzytelności nie podlega opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu, jeżeli są enumeratywnie wymienione w przepisie. W kontekście umowy cesji wierzytelności, organ podkreślił, że może ona podlegać opodatkowaniu, jeśli przybierze formę umowy sprzedaży. Wtedy obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym. Ponadto, art. 1 ust. 4 ww. ustawy wskazuje, że czynności te podlegają opodatkowaniu, jeśli ich przedmiot jest wykonywany na terytorium RP.

Następnie KIS przeanalizowała miejsce wykonania praw majątkowych związanych z umową cesji wierzytelności. Umowy pożyczek, z których wynikały wierzytelności, nie określały miejsca wykonywania praw majątkowych, co zgodnie z art. 454 § 1 Kodeksu cywilnego oznacza, że miejsce spełnienia świadczenia pieniężnego jest miejscem zamieszkania lub siedziby wierzyciela. W opisywanym przypadku zarówno cedent, jak i cesjonariusz byli zagranicznymi podmiotami, a prawa majątkowe były wykonywane poza terytorium Polski. Umowa cesji wierzytelności została zawarta poza Polską, co wyklucza zastosowanie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC.

„Reasumując, skoro prawa majątkowe będące przedmiotem umów cesji wierzytelności (tj. wierzytelności wynikające z umów pożyczek) są wykonywane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz z uwagi na fakt, że umowa cesji wierzytelności została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to zawarta przez Wnioskodawcę umowa cesji wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.87.2024.2.MM