Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż znaczków pocztowych z prywatnej kolekcji po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że dochód z takiej sprzedaży nie jest objęty obowiązkiem podatkowym.
Sprzedaż znaczków pocztowych po upływie pół roku
Wnioskodawczyni rozpoczęła zbieranie znaczków pocztowych ponad 40 lat temu, skupiając się na znaczkach polskich i zagranicznych. Kolekcja, która jest bardzo obszerna, była systematycznie powiększana poprzez zakupy na poczcie i w sklepach filatelistycznych. Ostatni zakup znaczków do kolekcji miał miejsce w 2018 roku. Obecnie kobieta zamierza sukcesywnie sprzedawać znaczki na portalach aukcyjnych.
W związku z tym zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, jaki podatek musiałaby zapłacić od sprzedaży swoich znaczków pocztowych i w jakiej wysokości. Jednocześnie przedstawiła swoje stanowisko, argumentując, że po sprzedaży znaczków nie powinna płacić żadnego podatku, ponieważ znaczki były kupowane na poczcie i w sklepach filatelistycznych, a część z nich była przeznaczona na wymianę zagraniczną.
Skutki podatkowe sprzedaży znaczków pocztowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że sprzedaż znaczków pocztowych po upływie pół roku od ich nabycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy w swojej interpretacji odwołał się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wymienionych w określonych artykułach ustawy oraz tych, od których poboru podatku zaniechano na mocy rozporządzenia Ministra Finansów. Art. 10 ust. 1 pkt 8 precyzuje, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, jeśli nie następuje ono w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku od nabycia.
Następnie KIS wskazała, że sprzedaż znaczków pocztowych, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać przez pryzmat uregulowań powołanego art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Tym samym, skoro odpłatne zbycie rzeczy, tj. znaczków nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie – nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego przepisu. W konsekwencji kwota uzyskana ze sprzedaży znaczków pocztowych, o których mowa we wniosku, w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
„Reasumując – sprzedaż przez Panią znaczków pocztowych po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowiła dla Pani przychodów podatkowych” - zakończył organ.