Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że posiadanie nieruchomości za granicą uniemożliwia zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie mieszkania w Polsce. Zgodnie z przepisami, zwolnienie od podatku nie jest uzależnione od lokalizacji nieruchomości, lecz od samego faktu jej posiadania.

Posiadanie nieruchomości za granicą a zwrot PCC

Wnioskodawca, obywatel Belgii, przeprowadził się na stałe do Polski w 2023 roku. Wcześniej, w 2002 roku, w ramach podziału majątku po rozwodzie, sprzedał swój dom w Belgii. W 2023 roku sprzedał również dom, który odziedziczył po matce, mając w nim udział wynoszący 50%. Następnie w 2023 roku kupił mieszkanie w Polsce, za które zapłacił PCC.

Mężczyzna uważał, że należy mu się zwrot zapłaconego PCC, ponieważ nigdy na terenie Polski nie posiadał żadnych nieruchomości. W celu uzyskania oficjalnego potwierdzenia swojego stanowiska zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy na podstawie przedstawionych faktów rzeczywiście przysługuje mu zwrot zapłaconego podatku.

Podsumowanie i stanowisko organu podatkowego

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że fakt posiadania nieruchomości w Belgii uniemożliwia wnioskodawcy ubieganie się o zwrot podatku zapłaconego przy zakupie mieszkania w Polsce.

Organ podatkowy podkreślił, że w przypadku nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego zwolnienie przysługuje wyłącznie osobom, którym w dniu nabycia i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

„Z treści wniosku wynika, że w 2023 r. nabył Pan – w drodze dziedziczenia – udział 1/2 domu położonego w Belgii, który został sprzedany w tym samym roku. Fakt ten nie stanowi przeszkody, aby mógł Pan skorzystać ze zwolnienia opisanego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak od (…) 1992 r. do (…) 2003 r. był Pan właścicielem innego domu w Belgii. Nieruchomość ta została nabyta – na współwłasność z Pana ówczesną żoną – na podstawie umowy sprzedaży, a to oznacza, że nie spełnia Pan warunków do skorzystania z ww. zwolnienia. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt, że zakupiona nieruchomość znajdowała się za granicą, tj. w Belgii” - wskazał organ.

W podsumowaniu KIS stwierdziła, że zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, położenie nieruchomości nie wpływa na możliwość skorzystania z omawianego zwolnienia. Ustawodawca nie uzależnił prawa do zwolnienia od posiadania lub nieposiadania nieruchomości wyłącznie na terenie Polski. W związku z tym organ uznał, że fakt posiadania nieruchomości w Belgii uniemożliwia wnioskodawcy ubieganie się o zwrot podatku zapłaconego przy zakupie mieszkania w Polsce, mimo że nieruchomości te znajdowały się poza granicami kraju.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.238.2024.2.AG