Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że procedura VAT-marża może być stosowana do sprzedaży zaadaptowanych pojazdów używanych nabytych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Procedura ta dotyczy pojazdów spełniających definicję towarów używanych, nabytych od odpowiednich podmiotów, które są przeznaczone do dalszej odsprzedaży po adaptacji.
Sprzedaż zaadaptowanych pojazdów używanych
Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki. Planuje zakup dwóch używanych samochodów: jednego od firmy w Polsce, drugiego od osoby prywatnej w Niemczech. Oba pojazdy mają zostać zaadaptowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Po adaptacji pojazdy mają być sprzedane osobom prywatnym w Polsce. Samochody te nie będą wykorzystywane w bieżącej działalności gospodarczej podatnika.
Przedsiębiorca, mając wątpliwości co do możliwości zastosowania procedury VAT-marża przy sprzedaży używanych samochodów nabytych w Polsce i Niemczech, zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Jednocześnie przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym obie transakcje powinny być rozliczone przy użyciu procedury VAT-marża, gdyż pojazdy te, jako towary używane, nie były wykorzystywane w jego działalności gospodarczej.
Możliwość zastosowania procedury VAT-marża
Dyrektor KIS uznał stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zastosowania procedury VAT-marża do zbycia pojazdów używanych nabytych w Polsce i Niemczech.
Organ podatkowy wyjaśnił, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują specjalną procedurę opodatkowania marży przy dostawie towarów używanych. Jest to wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania obrotu, który dotyczy towarów używanych nabytych od określonych podmiotów. Prawo do stosowania tej procedury mają podatnicy, którzy dokonali dostawy towarów w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ww. ustawy.
Następnie organ podkreślił, że wspólną cechą przypadków warunkujących zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży, jest to, że podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy jego nabyciu. Ponadto, jak wynika z przepisu art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, warunkiem niezbędnym do zastosowania tej procedury jest określenie, że towar został jednak nabyty w celu odsprzedaży.
W konkluzji KIS stwierdziła, że wnioskodawca, jako czynny podatnik VAT, będzie mógł zastosować procedurę VAT-marża. Samochody, których dotyczy wniosek, spełnią definicję towaru używanego zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Dodatkowo podatnik zakupi te pojazdy od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 pkt 1 i 3 ww. ustawy, z zamiarem ich dalszej odsprzedaży. W momencie zakupu samochody będą przeznaczone do odsprzedaży.
„W efekcie, Spółka przy sprzedaży samochodów może skorzystać z procedury VAT-marża, określonej w art. 120 ust. 4 ustawy i stosownie do treści art. 106e ust. 3 ustawy wystawić fakturę, w treści której powinien znajdować się wyraz »procedura marży - towary używane«” - podsumował organ.