Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przychód z grantu unijnego otrzymanego od niemieckiej instytucji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pomimo finansowania z funduszy UE, grant nie spełnia warunków do zwolnienia podatkowego przewidzianych w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opodatkowanie grantu od niemieckiej instytucji

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną i podatkowym rezydentem Polski, zawarł umowę o finansowanie (grant) z niemieckim instytutem działającym jako stowarzyszenie non-profit, w ramach projektu finansowanego przez UE. Grant, przeznaczony jest na pokrycie kosztów udziału w międzynarodowej wystawie, w tym przemieszczenia, zakwaterowanie i zakup biletów. Projekt ma na celu wspieranie demokracji i rozwoju kompetencji wśród obywateli Białorusi. Instytut, realizując program z funduszy UE, ponosi pełną odpowiedzialność za jego wykonanie, a wnioskodawca realizuje zadania związane z celami programu zgodnie z warunkami umowy o dofinansowanie.

W związku z powyższym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przychód uzyskany z tytułu wspomnianego grantu kwalifikuje się do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca uważał, że przychód ten powinien być zwolniony z opodatkowania, ponieważ pochodzi z finansowania UE i jest przeznaczony na cele kulturalne i edukacyjne, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

KIS: przychód z grantu podlega opodatkowaniu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że przychód z grantu nie kwalifikuje się do zwolnienia z opodatkowania.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem wyraźnie wskazanych w ustawie zwolnień. Wnioskodawca powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, który przewiduje zwolnienie z podatku dochodów pochodzących z bezzwrotnej pomocy przyznanej przez określone podmioty, pod warunkiem, że pomoc ta została przyznana na podstawie jednostronnych deklaracji lub umów zawartych przez polskie organy państwowe oraz że podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z tej pomocy.

Następnie KIS podkreśliła, że w przedstawionym przypadku wnioskodawca nie spełnia obu przesłanek wymaganych do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Po pierwsze, środki pomocowe zostały przyznane przez zagraniczną instytucję, a nie na podstawie umów z polskimi organami państwowymi, co wyklucza możliwość spełnienia warunku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o PIT. Po drugie, podatnik nie realizuje bezpośrednio celu programu, lecz wykonuje zadania zlecone przez instytut, który ponosi pełną odpowiedzialność za realizację programu. To oznacza, że nie spełnia także warunku określonego w lit. b tego przepisu.

„W konsekwencji, wskazany we wniosku grant, nie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, gdyż nie zostały spełnione warunki tego zwolnienia, i to zarówno w zakresie lit. a, jak i lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.430.2024.4.JK2