Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Podział spółki przez wydzielenie a PCC
Wnioskodawca, będący jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (spółka dzielona) planuje dokonać podziału przez wydzielenie spółki dzielonej, poprzez przeniesienie części wyodrębnionego majątku na spółkę nowo zawiązaną, która działać będzie w formie spółki z o.o. Podział nastąpi w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4 KSH, tj. w drodze przeniesienia części majątku spółki dzielonej obejmującej wydzielany majątek na spółkę nowo zawiązaną. Wnioskodawca jako jedyny udziałowiec spółki dzielonej obejmie 100% udziałów spółki nowo zawiązanej.
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy planowany podział spółki przez wydzielenie będzie podlegał opodatkowaniu PCC. W swoim stanowisku przedstawił argumentację, że podział nie będzie podlegał opodatkowaniu, opierając się na art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, który zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Wnioskodawca podkreślił, że w myśl ustawy, nie jest możliwe objęcie opodatkowaniem czynności cywilnoprawnych niewymienionych wprost w przepisach.
Brak opodatkowania - interpretacja KIS
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury z art. 529 § 1 pkt 4 KSH, nie będzie podlegał opodatkowaniu PCC.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, który określa zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami tej ustawy, opodatkowaniu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, które powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Organ wskazał, że zmiany umowy spółki wymienione w art. 1 ust. 3 tej ustawy nie obejmują podziału spółek.
Następnie KIS zwróciła uwagę na przepisy KSH w szczególności na art. 529 § 1 pkt 4, który reguluje podział spółki przez wydzielenie. Stwierdziła, że w analizowanym przypadku przeniesienie części majątku spółki dzielonej na nowo zawiązaną spółkę nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego, czy przenoszony majątek stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
„Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.