Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania emerytury w Polsce i Portugalii. Wnioskodawca posiada stałe miejsce zamieszkania w obu krajach, jednak centrum jego interesów życiowych znajduje się w Polsce, a jego jedynym źródłem dochodu jest polska emerytura. KIS potwierdziła, że emerytura wypłacana w Polsce nie powinna być opodatkowana w Portugalii, a jedynie w Polsce.
Stan faktyczny
nterpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2023 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczyła opodatkowania emerytury osoby, która posiada miejsce zamieszkania i stałego pobytu w Polsce i Portugalii. Wnioskodawca, będący obywatelem polskim, posiadał jedynie dochód z polskiej emerytury. W 2023 r. planował przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni, a w Portugalii mniej niż 183 dni. Wnioskodawca zapytał, czy emerytura wypłacana w 2023 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, czy też powinna być opodatkowana w Portugalii.
Stanowisko KIS
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu swojego stanowiska, Dyrektor KIS wskazał na art. 18 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z tym artykułem, emerytura powinna podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce, co jest zgodne z międzynarodowymi zasadami unikania podwójnego opodatkowania.
Podsumowanie
Interpretacja KIS potwierdza, że emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce osobie, która posiada miejsce zamieszkania i stałego pobytu w Polsce i Portugalii, podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. To stanowisko jest zgodne z art. 18 Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Wnioskodawca, który planował przebywać w Polsce dłużej niż 183 dni w 2023 r., nie musi opodatkować swojej emerytury w Portugalii.