Artykuł omawia problematykę odliczania podatku VAT przez Miasto i Gminę, która realizuje inwestycje mające na celu zaspokojenie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności. W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, KIS/MF stwierdził, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycjami. Interpretacja ta budzi kontrowersje i ma istotne konsekwencje dla Gminy oraz organów administracji skarbowej.

Odliczenie VAT związane z inwestycjami

Wnioskodawcą jest Miasto i Gmina (…), jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną i wykonująca zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i w ramach swojej działalności dokonuje czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Gmina, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, wykonuje zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej, w tym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, takie jak organizacja ruchu drogowego, kultura, ochrona zabytków itp.

W ramach realizacji projektów, Gmina zaspokaja potrzeby lokalnej społeczności, a inwestycje są realizowane w ramach zadań własnych Gminy i infrastruktura jest wykorzystywana bezpłatnie przez mieszkańców.

Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani do zwrotu VAT

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, KIS/MF stwierdził, że Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani do zwrotu podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją inwestycji. Zasady odliczenia podatku naliczonego przewidziane w ustawie o VAT wymagają związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, co w przypadku inwestycji Gminy nie jest spełnione.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Gmina nie może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego ani do zwrotu podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją inwestycji. Inwestycje Gminy mają na celu zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty i nie są wykorzystywane w celach zarobkowych. Interpretacja ta ma znaczenie dla Gminy, która nie będzie mogła odliczyć podatku VAT związanych z tego typu inwestycjami, oraz dla organów administracji skarbowej, które ustaliły to stanowisko w oparciu o przepisy ustawy o VAT.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.219.2023.2.JŚ