W artykule omawiamy interpretację podatkową dotyczącą dzierżawy obwodów łowieckich przez koła łowieckie. Zgodnie z ustaleniami KIS/MF, takie dzierżawy są objęte zwolnieniem od podatku VAT na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to korzystniejsze warunki finansowe dla kół łowieckich oraz brak konieczności płacenia podatku VAT od czynszu dzierżawnego. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Zwolnione z VAT od czynszu dzierżawnego

Powiat (...) jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, Powiat posiada osobowość prawną i wykonuje zadania z zakresu ochrony środowiska, przyrody oraz rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Starosta, działając z ramienia Powiatu, wydzierżawia obwody łowieckie na rzecz Kół Łowieckich. Umowy dzierżawy obwodów łowieckich są zawierane w oparciu o ustawę Prawo łowieckie i regulują m.in. gospodarkę łowiecką i ochronę zwierzyny. Dzierżawcy obwodów łowieckich zobowiązani są do uiszczenia czynszu dzierżawnego.

Należność tytułu dzierżawy objęta zwolnieniem z VAT

Zgodnie z interpretacją podatkową, grunty wydzierżawiane przez koła łowieckie na cele działalności rolniczej są objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Zastosowanie ma art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, który definiuje grunt przeznaczony na cele rolnicze. Przeznaczenie gruntów przez koła łowieckie na cele rolnicze powoduje, że należność tytułu dzierżawy jest objęta zwolnieniem od podatku VAT.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji podatkowej, że dzierżawa obwodów łowieckich przez koła łowieckie jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. To oznacza, że koła łowieckie nie są zobowiązane do płacenia podatku VAT od czynszu dzierżawnego. Dla pytającego oznacza to korzystniejsze warunki finansowe związane z dzierżawą obwodów łowieckich. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że w przypadku dzierżawy obwodów łowieckich przez koła łowieckie nie powinny być naliczane i pobierane podatki VAT.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.198.2023.2.MMA