W artykule omawiamy kwestię odliczania podatku VAT przez Gminę A w związku z realizacją projektu finansowanego z działania 19 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Interpretacja KIS/MF wskazuje, że gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż efekty projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To oznacza dodatkowe koszty dla Gminy A, które nie mogą zostać rekompensowane. Sprawa ta ma znaczenie dla innych organizacji realizujących projekty niemajątkowe.

Prawo do odliczenia VAT związanych z projektem niemajątkowym

Gmina A złożyła wniosek o przyznanie pomocy z działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na realizację projektu pn.: „…”. Wykonanie ww. zadania nastąpiło w oparciu o zawarte umowy cywilnoprawne, a wykonawca obciążył Gminę A, jako zamawiającego, wynagrodzeniem obejmującym m.in. podatek od towarów i usług. Wszystkie faktury w związku z realizacją projektu zostały wystawione na Gminę A. A jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem od towarów i usług i wskazuje, że organizacja przedsięwzięć była wydatkiem niemajątkowym, więc nie można mówić o wykorzystaniu w celach wykonywania czynności opodatkowanych.

Gmina nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT

Gmina A nie ma prawa do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu pn.: „…”. Przepis art. 86 ust 1. ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 556 ze zm.) mówi o tym, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Gmina A, realizując zadanie, nie spełnia warunku uprawniającego do odliczenia podatku VAT naliczonego, gdyż efekty realizacji zadania nie są i nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS/MF, Gmina A nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu. W efekcie, Gmina A nie może odliczyć podatku VAT jako kosztu poniesionego w związku z realizacją projektu. Dla organizacji takiego jak Gmina A oznacza to dodatkowe koszty, które nie mogą zostać zrekompensowane poprzez odliczenie podatku VAT. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że przy realizacji projektów niemajątkowych, które nie prowadzą do wykonywania czynności opodatkowanych, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.294.2023.1.AKA