Gmina, realizując inwestycję związaną z budową i rozbudową placów zabaw, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT (naliczonego) od wydatków poniesionych na tę inwestycję, ponieważ nabywane towary i usługi nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT.

Odliczenie VAT od inwestycji w plac zabaw

Stan faktyczny: Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, realizuje inwestycję pod nazwą "(...)". Celem projektu jest poprawa dostępu do infrastruktury rekreacyjnej dla mieszkańców. Gmina nie planuje pobierać opłat za korzystanie z placów zabaw budowanych i rozbudowywanych w ramach inwestycji. Towary i usługi nabywane przez gminę w związku z inwestycją nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT - gmina nie będzie prowadziła na nich działalności gospodarczej.

Pytanie i stanowisko wnioskodawcy: Gmina zadała pytanie, czy będzie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku VAT (naliczonego) od wydatków związanych z realizacją inwestycji "(...)". Wnioskodawca uznał, że Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT (naliczonego) od wydatków poniesionych na tę inwestycję.

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z budową placu zabaw

Stanowisko organu podatkowego: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji. Uzasadnienie tego stanowiska opiera się na przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 tej ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku gminy, towary i usługi nabywane w związku z inwestycją nie będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT, a gmina nie będzie prowadziła na nich działalności gospodarczej.

Dodatkowo, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W kontekście realizowanej inwestycji, gmina działa jako organ władzy publicznej, realizując zadania własne zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym. Oznacza to, że w odniesieniu do tych czynności, gmina nie jest uznawana za podatnika.

Tym samym, podatek naliczony wynikający z wydatków objętych realizacją przedmiotowej inwestycji nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej. W związku z tym, nie są spełnione przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy uprawniające do odliczenia podatku naliczonego i gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług służących realizacji inwestycji.

Podsumowanie

Interpretacja KIS potwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją inwestycji w infrastrukturę rekreacyjną, co ma istotne implikacje dla planowania budżetu i zarządzania finansami przez jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.180.2023.1.RD