W artykule przedstawiono interpretację organów administracji skarbowej dotyczącą możliwości odliczenia podatku VAT przez podmiot leczniczy. Wnioskodawca, będący zakładem opieki zdrowotnej, ubiegał się o dofinansowanie na zakup sprzętu i materiałów związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19. Jednak zgodnie z interpretacją, wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, ponieważ wszystkie zakupione elementy są związane ze sprzedażą usług medycznych, które są zwolnione z podatku VAT. Artykuł omawia szczegóły tej interpretacji oraz jej konsekwencje dla wnioskodawcy.

VAT od zakupów sprzętu i materiałów związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19

Wnioskodawca jest podmiotem leczniczym działającym w formie (…) Zakładu Opieki Zdrowotnej, prowadzącym przychodnię zdrowia świadczącą usługi podstawowej opieki zdrowotnej w oparciu o kontrakt zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wpisany do KRS pod nr (…), numer NIP: (…), numer REGON: (…). Działalność przeważająca to 86.21.Z Praktyka lekarska ogólna. Zgodnie ze statutem zakładu, prowadzi on działalność podmiotu leczniczego. (…) Ośrodek Zdrowia w (…) uzyskał dofinansowanie na realizację operacji pt. (…) w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego (…). Oś Priorytetowa 9: (…), Regionalnego Programu Operacyjnego (…). Zakres projektu obejmuje zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej związanych z przeciwdziałaniem skutków pandemii COVID-19. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT lecz w zakresie usług medycznych i zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nie prowadzi sprzedaży opodatkowanej i nie dokonuje odliczenia podatku VAT naliczonego. Nie będzie mógł odzyskać podatku VAT w związku z wydatkami poniesionymi w projekcie. Dlatego VAT w całości został zaliczony do kosztów kwalifikowalnych. Wnioskodawca wykonuje usługi zwolnione z opodatkowania, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Wnioskodawca zajmuje stanowisko, że nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z realizowanym projektem dotyczącym zakupu środków i materiałów gdyż w chwili obecnej jego działalność dotyczy wyłącznie i bezspornie sprzedaży zwolnionej z podatku VAT i w całości może być kosztem kwalifikowalnym.

Brak prawa do odliczenia podatku VAT

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku. Z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego jakim jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, (…) Ośrodkowi Zdrowia w (…) nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na zakupy zaplanowane w projekcie, gdyż wszystkie składniki wyposażenia oraz materiały zakupione w ramach wniosku związane są całkowicie ze sprzedażą usług medycznych, czyli ze sprzedażą nieopodatkowaną. Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż dofinansowanie, o które się ubiega, nie stanowi środków, o których mowa w §8 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. Nr 246 poz. 1649 ze zm.). Dlatego też (…) Ośrodkowi Zdrowia w (…) przysługiwało prawo zaliczenia podatku VAT do kosztów kwalifikowalnych w projekcie.

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną interpretacją organów administracji skarbowej, (…) Ośrodkowi Zdrowia w (…) nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na zakupy zaplanowane w projekcie. Powodem tego jest fakt, że wszystkie składniki wyposażenia oraz materiały zakupione w ramach wniosku są związane wyłącznie ze sprzedażą usług medycznych, która jest nieopodatkowana. Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo do zwrotu tego podatku, gdyż dofinansowanie, o które się ubiega, nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa podatkowego. Dla pytającego oznacza to, że nie będzie mógł skorzystać z odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych w projekcie. Natomiast dla organów administracji skarbowej interpretacja ta stanowi jednoznaczne stanowisko w kwestii możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku takiego rodzaju wydatków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.272.2023.1.AA