Miasto zwróciło się o dofinansowanie zadania związanego z edukacją ekologiczną i gospodarką odpadami. W odpowiedzi na pytanie o możliwość odliczenia VAT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 czerwca 2023 r. stwierdził, że Miasto nie ma prawa do tego. Przepisy podatkowe wyraźnie określają, że prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie podatnikowi wykonującemu czynności opodatkowane VAT.

Piknik ekologiczny a odliczenie VAT przez miasto

W związku z realizacją zadania pn. ,,…” dotyczącego edukacji ekologicznej i racjonalizacji gospodarki odpadami, Miasto zwróciło się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Miasto planowało zorganizować ekologiczny piknik, zakupić pomoc dydaktyczne, przeprowadzić konkursy i nagrodzić laureatów. W związku z tym, Miasto zapytało, czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją tego zadania.

Brak możliwości odliczenia VAT. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

W odpowiedzi na pytanie Miasta, Dyrektora KIS stwierdził, że Miasto nie ma w tym przypadku prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie podatnikowi, który wykorzystuje towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. Miasto, jako organ władzy publicznej, nie jest uznawane za podatnika VAT w przypadku realizacji swoich statutowych (publicznych) zadań, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jak stwierdził Dyrektor KIS na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o VAT "(…) organy władzy publicznej są wyłączone z kręgu podatników podatku od towarów i usług wyłącznie przy wykonywaniu czynności nałożonych przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane. Jest to wyłączenie podmiotowo-przedmiotowe. Organy te są natomiast podatnikami podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału, stanowi więc charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenia usług podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT jednostek samorządu terytorialnego jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji samorządowych (publicznych) i tylko w odniesieniu do tych czynności, które nie są wykonywane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.296.2023.2.AK.