Ministerstwo Finansów potwierdziło, że usługi świadczone dla klientów spoza Unii Europejskiej, w tym na rzecz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z ustawy o VAT. Takie stanowisko przedstawiło w odpowiedzi na pytanie Spółki, która świadczy usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych, produkcji konstrukcji metalowych i naprawy statków i łodzi na rzecz klienta z ZEA. Ministerstwo wskazało również, że faktury wystawiane przez Spółkę powinny zawierać wszystkie wymagane informacje dotyczące podatku VAT. Wynika z tego, że przedsiębiorcy świadczący usługi dla podmiotów spoza UE muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi i większą kontrolą ze strony organów skarbowych.

Czy usługi świadczone dla klientów spoza UE przez polskie firmy powinny być opodatkowane zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z ustawy o VAT?

Wnioskodawcą jest Spółka, która świadczy usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych, produkcji konstrukcji metalowych i naprawy statków i łodzi na rzecz klienta z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Klient nie jest zarejestrowany dla celów podatku VAT w żadnym kraju Unii Europejskiej i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności poza swoją siedzibą. Spółka uważa, że usługi powinny być opodatkowane zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z ustawy o VAT, zgodnie z art. 28b. Spółka zadała także pytanie dotyczące wystawiania faktur za świadczone usługi.

Usługi świadczone na rzecz klienta z Zjednoczonych Emiratów Arabskich powinny być opodatkowane VAT

Organ administracji skarbowej, czyli Ministerstwo Finansów, przedstawiło swoje stanowisko w odpowiedzi na pytania Spółki. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że usługi świadczone na rzecz klienta z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie innym niż jego siedziba, powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 28b ustawy o VAT. Ministerstwo powołało się na przepisy art. 15 ust. 2 ustawy, które określają, że podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą w innych państwach, również spoza Unii Europejskiej, podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami VAT.

Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że faktury wystawiane przez Spółkę powinny zawierać wszystkie wymagane informacje, takie jak numer identyfikacyjny nabywcy, stawki podatku, sumy wartości netto i kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na poszczególne stawki podatku.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że Spółka ma obowiązek opodatkować usługi świadczone na rzecz klienta z Zjednoczonych Emiratów Arabskich zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 28b ustawy o VAT. Faktury wystawiane przez Spółkę powinny zawierać wszystkie wymagane informacje dotyczące podatku VAT. Dla Spółki oznacza to, że musi naliczać podatek od swoich usług oraz odpowiednio wystawiać faktury. Dla organów administracji skarbowej oznacza to większą kontrolę nad opodatkowaniem usług świadczonych przez przedsiębiorców na rzecz podmiotów spoza Unii Europejskiej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.165.2023.1.MW