W interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do zwolnienia od podatku przy wycofaniu środka trwałego (nieruchomości) z działalności gospodarczej do majątku osobistego.
Wycofanie nieruchomości z firmy i przekazanie na cele osobiste - co z VAT?
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą od 1989 roku, jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej, nabytej w 1996 roku. Nieruchomość ta, wykorzystywana do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej, składa się z działki o powierzchni 2208 m2 i budynku magazynowego o powierzchni użytkowej 209m2. Wnioskodawca planuje zakończenie działalności gospodarczej i przeniesienie nieruchomości na cele osobiste.
Wnioskodawca zapytał Dyrektora KIS, czy może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT przy przekazaniu budynku wraz z działką na cele osobiste, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Wnioskodawca uważa, że może skorzystać ze zwolnienia, ponieważ od pierwszego zasiedlenia minęło znacznie więcej niż 2 lata, a w ostatnich 15 latach nie dokonywano nakładów mogących zwiększyć wartość nieruchomości.
Wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej do majątku osobistego może być zwolnione z VAT
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, uznając, że wnioskodawca ma prawo do zwolnienia od podatku przy wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej do majątku osobistego. Dyrektor KIS podkreślił, że dostawa towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu VAT tylko wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. W przypadku nieodpłatnego przekazania towaru należącego do przedsiębiorstwa, które wiąże się z wycofaniem go z działalności gospodarczej, nie ma podstaw do opodatkowania VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS zwrócił uwagę na fakt, że wnioskodawca nie dokonał żadnych nakładów na nieruchomość w ciągu ostatnich 15 lat, co mogłoby zwiększyć jej wartość. Ponadto, od momentu pierwszego zasiedlenia nieruchomości minęło więcej niż 2 lata. Dlatego Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca spełnia wszystkie warunki do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przy wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej.
Jak wskazał organ podatkowy:
"W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że planowana dostawa (wycofanie do majątku osobistego) ww. budynku i budowli nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż ww. budynek, budowle zostały już zasiedlone, a ich zajęcie (używanie) trwa dłużej niż 2 lata.
Zatem, z uwagi na fakt, że od pierwszego zasiedlenia do chwili planowanej dostawy (wycofania z działalności gospodarczej) upłynie okres dłuższy niż 2 lata i jednocześnie nie ponoszono nakładów na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej ww. budynku i budowli, to w odniesieniu do tych nieruchomości zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Jak wskazano powyżej, grunt - na którym posadowione są budynek, budowle - będące przedmiotem dostawy podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. W związku z powyższym - na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy - również dostawa gruntu, z którym związane są ww. budynki i budowle, będzie zwolniona od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem, wycofanie przez Pana z prowadzonej działalności gospodarczej do majątku osobistego przedmiotowej nieruchomości, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy."