Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2023 roku- potwierdził, że darowizna mieszkania od syna dla rodziców jest zwolniona z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna mieszkania od syna dla rodziców. Czy jest zwolnienie z podatku od spadków i darowizn?
Wnioskodawcy (małżeństwo) nie posiadają rozdzielności majątkowej. Ich syn planuje przekazać im swoje mieszkanie własnościowe w formie darowizny. Żona syna, współwłaścicielka mieszkania, wyraża zgodę na przekazanie całego mieszkania rodzicom przez swojego męża. Wnioskodawcy planują wykorzystać otrzymane mieszkanie do zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych.
Wnioskodawcy zapytali, czy w opisanym przypadku przysługuje im zwolnienie z podatku od darowizny, zawartej pomiędzy osobami z grupy zerowej. W ich ocenie, zwolnienie z podatku od przekazanej darowizny będzie przysługiwało, ponieważ dotyczy ona syna i rodziców, czyli osób należących do grupy zerowej.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawców. Organ podatkowy zauważył, że wskazana we wniosku darowizna podlega - co do zasady - opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże, zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna mieszkania ma zostać dokonana pomiędzy osobami należącymi do tzw. zerowej grupy, czyli osobami wymienionymi w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem, z uwagi na fakt, że darowizna zostanie zawarta pomiędzy osobami wymienionymi w zamkniętym katalogu określonym w tym przepisie (tj. pomiędzy zstępnymi - rodzicami i wstępnym - synem), będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem po stronie wnioskodawców jako obdarowanych nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.