Powiat nie może odzyskać podatku VAT w związku z inwestycją w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że powiat, działając jako podatnik VAT czynny, nie spełnia kryteriów do skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego. Powodem jest to, że zadania dotyczące dróg publicznych, które powiat wykonuje, nie podlegają opodatkowaniu. Sprawdź, jakie są konsekwencje dla powiatu i jakie są podstawy prawne w tej kwestii.

Czy powiat ma możliwość odzyskania podatku VAT z inwestycji w drogi publiczne?

W zapytaniu skierowanym do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik, który jest powiatem, zgłosił chęć odzyskania podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją inwestycji pn. „...” w ramach operacji typu „...” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Powiat został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i uzyskał środki unijne na tę inwestycję. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawą o samorządzie powiatowym, powiat wykonuje zadania publiczne na rzecz transportu zbiorowego i dróg publicznych, które są niepodlegające opodatkowaniu.

Powiat nie może odzyskać VAT w związku z inwestycją

W odpowiedzi na pytanie podatnika, KIS stwierdziła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, powiat nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją tej inwestycji. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik ma prawo obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jednakże powiat nie może skorzystać z tego prawa, ponieważ nie jest uznawany za podatnika VAT w zakresie wykonywania zadań dotyczących dróg publicznych.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji KIS, że Powiat ..... nie ma możliwości prawnych odzyskania podatku VAT w związku z realizacją inwestycji pn. „...” w ramach operacji typu „...” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z uwagi na fakt, że powiat wykonuje zadania publiczne dotyczące dróg publicznych, które są niepodlegające opodatkowaniu, nie może skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.339.2023.1.MK