W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 16 stycznia 2023 roku, podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn, w sytuacji gdy nabywa w drodze spadku inny lokal mieszkalny (odnośnie którego postępowanie spadkowe nie jest jeszcze prawomocnie zakończone). Kluczowe jest, że warunki ulgi są badane na dzień nabycia, a nie powstania obowiązku podatkowego.

Dwa mieszkania w spadku a prawo do ulgi mieszkaniowej

Podatnik, będący spadkobiercą, złożył zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do nieruchomości będącej częścią spadku 1. Spadkobierca jest polskim rezydentem podatkowym i osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Zmarła w 2002 r. babka spadkobiercy, zwana dalej spadkodawcą 1, pozostawiła mu w spadku lokal mieszkalny na własność. W dniu (…) 2018 r. zmarł wuj matki spadkobiercy, zwany dalej spadkodawcą 2, którego spadek, obejmujący również lokal mieszkalny, został powołany przez testament w całości na rzecz spadkobiercy. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku 2 nie zostało jeszcze prawomocnie zakończone.

W związku z tym, wnioskodawca zadał pytanie: Czy ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład pierwszego spadku?

Wnioskodawca był zdania, że może skorzystać z ulgi mieszkaniowej uregulowanej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn w odniesieniu do lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład pierwszego spadku. Jego argumentacja opierała się na braku prawomocnego zakończenia postępowania o stwierdzenie nabycia drugiego spadku, co w jego przekonaniu umożliwiało skorzystanie z ulgi.



Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor Krajowej Informacji skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatnika.

Organ stwierdził, że spełnienie warunków do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy oceniać na chwilę nabycia, czyli dzień śmierci spadkodawcy (a nie w chwili powstania obowiązku podatkowego). Zatem ważne jest czy na dzień śmierci spadkodawcy, spadkobierca był właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, dysponował spółdzielczym lokatorskim lub własnościowym prawem do lokalu, prawem do domu jednorodzinnego lub do lokalu w małym domu mieszkalnym, bądź był najemcą lokalu lub budynku. Jeśli tak to należy ustalić czy ww. tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego istnieje nieprzerwanie od momentu śmierci spadkodawcy do momentu powstania obowiązku podatkowego i złożenia zeznania podatkowego w związku nabyciem spadku. Zdaniem Dyrektora KIS skorzystać z ulgi mieszkaniowej może spadkobierca, który na moment nabycia spadku (śmierci spadkodawcy) nie posiadał żadnego z ww. tytułów prawnych do lokalu lub nieruchomości lub będąc w ich posiadaniu przeniesie te prawa na określone w art. 16 ust. 2 pkt 2-4 podmioty lub rozwiąże umowę najmu w określonym terminie od złożenia zeznania podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.167.2022.1.AD