W artykule omawiamy kwestię opodatkowania sprzedaży działek rolnych podatkiem VAT. Wnioskodawczyni, nieprowadząca działalności gospodarczej, postanowiła sprzedać nieuprawianą działkę rolną i zatrudniła pośrednika. Według pierwszej interpretacji Dyrektora KIS, sprzedaż gruntów jest opodatkowana VAT, jednak Naczelny Sąd Administracyjny uchylił tę interpretację, stwierdzając, że sprzedaż działek nie podlega temu podatkowi. Wskutek tego wyroku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną 23 czerwca 2023 roku, w której potwierdził, że sprzedaż działek niezabudowanych przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej w tym przypadku nie podlega opodatkowaniu VAT.

Podział ziemi rolnej na działki budowlane i sprzedaż przez pośrednika - czy trzeba zapłacić VAT

Wnioskodawczyni, nie prowadząca działalności gospodarczej, ale będąca podatnikiem podatku dochodowego z tytułu umowy o pracę, w 1994 roku otrzymała w spadku po rodzicach ziemię rolną niezabudowaną. Po kilku latach prób sprzedaży ziemi, wnioskodawczyni zdecydowała się na współpracę z pośrednikiem, który podzielił działkę na mniejsze części i uzyskał warunki zabudowy. Działki są sprzedawane cyklicznie.

Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy czynność sprzedaży przez nią powyższych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W jej ocenie, zbycie przedmiotowych działek, nabytych bez zamiaru odsprzedaży, stanowiących majątek osobisty nie stanowi działalności gospodarczej, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie trzeba płacić VAT od sprzedaży prywatnych działek. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS, po analizie wniosku wnioskodawczyni (i po wcześniejszych dwóch wyrokach: WSA i NSA), stwierdził, że jej stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Dyrektor KIS podkreślił, że nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność była opodatkowana podatkiem VAT, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był zobowiązany do bycia podatnikiem VAT.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Dyrektor KIS zaznaczył, że aby dostawę towarów (gruntu) nawet jednorazową, uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonania tej czynności.

W przypadku wnioskodawczyni, wykonującej czynność dostawy towarów, polegającą na zbyciu części majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży, nie jest ona podatnikiem podatku VAT.

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że zbycie przedmiotowych działek, nabytych bez zamiaru odsprzedaży, stanowiących majątek osobisty wnioskodawczyni, nie stanowi działalności gospodarczej, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bez względu na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.









Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"W opisanej sytuacji, zawarcie przez Panią umowy pośrednictwa w sprzedaży działki, podziału nieruchomości na mniejsze i uzyskania warunków zabudowy, jest podjęciem działań zmierzających do zbycia nieruchomości w sposób możliwy do zrealizowania i nie świadczy o podjęciu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu nieruchomościami o charakterze zawodowym.
(…) brak jest przesłanek świadczących o takiej Pani aktywności w przedmiocie planowanej sprzedaży działek, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem (brak przesłanek zawodowego - stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności). Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że sprzedaż działek będzie wypełniać przesłanki działalności gospodarczej. Poza zmianą przeznaczenia gruntu i jego podziałem nie podejmowała Pani działań przekraczających czynności standardowe, umożliwiające zbycie nieruchomości, jej uatrakcyjnienie, takie jak wyposażenie nieruchomości w infrastrukturę, szczególną promocję oferowanych działek, czy inne działania marketingowe. Przeczy temu również korzystanie w sprzedaży działek z pośrednictwa podmiotu prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą.
Wobec tego uwzględniając przedstawione okoliczności sprawy należy uznać, że działania podejmowane przez Panią należą do zakresu zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym w przypadku sprzedaży działek nie działa Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym dostawa działek nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Podsumowując, transakcja sprzedaży działek w świetle przedstawionych okoliczności sprawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług."


Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.429.2018.6.MMA