Artykuł przedstawia problematykę dotyczącą odzyskiwania podatku VAT przez Miasto w związku z planowaną budową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Krajowa Informacja Skarbowa wskazała, że miasto nie będzie miało prawa do odliczenia podatku VAT związanych z tym projektem. Interpretacja ta oznacza brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego, co ma konsekwencje finansowe dla miasta. Artykuł analizuje przepisy prawne oraz prezentuje stanowisko organów administracji skarbowej w kontekście tej sytuacji.

Czy miasto może odzyskać VAT związany z budową infrastruktury sportowo-rekreacyjnej?

Zapytanie zostało złożone przez Miasto ... jako organ władzy publicznej zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym w ... jako czynny podatnik VAT. Miasto planuje przystąpić do realizacji zadania polegającego na budowie nowej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. W celu uzyskania dofinansowania projektu, Miasto skierowało zapytanie dotyczące możliwości odzyskania podatku VAT związanych z wydatkami na realizację zadania.

Miasto nie będzie miało prawa do odliczenia VAT

W odpowiedzi na zapytanie, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że Miasto nie będzie miało możliwości dokonania odliczenia podatku VAT przy ubieganiu się o dofinansowanie projektu. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, odliczenie podatku należnego od zakupu towarów i usług jest możliwe tylko w przypadku, gdy są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W przypadku omawianego projektu, towary i usługi będące przedmiotem wniosku nie będą wykorzystane do celów prowadzonej działalności gospodarczej Miasta.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Miasto nie będzie miało prawa do odzyskania podatku VAT związanych z wydatkami na realizację zadania. W związku z tym, faktury dokumentujące zakup towarów i usług w związku z projektem będą wystawione na Miasto. Dla Miasta oznacza to brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ponoszonych wydatków z tytułu realizacji projektu. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że Miasto nie będzie miało prawa zwrotu różnicy podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.877.2022.1.RG