W artykule omawiamy kwestię zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w przypadku otrzymania spadku po zmarłym krewnym w linii prostej. Krajowa Informacja Skarbowa udziela odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania spadku w wysokości 15.000 Euro. Czy cała kwota jest zwolniona z podatku czy też należy zapłacić podatek od różnicy kwoty wolnej? Zapraszamy do lektury, aby poznać stanowisko organów administracji skarbowej w tej sprawie.

Czy należy zapłacić podatek od różnicy kwoty wolnej od podatku? Czy może cała kwota spadku jest zwolniona z opodatkowania?

W dniu 15 marca 2023 r. podatnik, będący w wspólnocie majątkowej z małżonkiem, otrzymał spadek w postaci gotówki w wysokości 15.000 euro po zmarłej babci męża. Podatnik zadał pytanie, czy musi zapłacić podatek od różnicy kwoty wolnej od podatku, czy też cała kwota spadku jest zwolniona z opodatkowania.

Cała kwota spadku jest zwolniona z opodatkowania

Według odpowiedzi udzielonej przez Krajową Informację Skarbową (KIS), cała kwota spadku w wysokości 15.000 euro jest zwolniona z opodatkowania. Przy czy organ skarbowy wyjaśnił co następuje: Jak wynika z opisu stanu faktycznego w dniu 15 marca 2023 r. na konto Pani i męża wpłynęła gotówka będąca spadkiem po jego zmarłej babci. Kwota spadku to 15.000 Euro. Pozostaje Pani z mężem we wspólności majątkowej.

Ma Pani wątpliwości czy powinna zapłacić podatek od różnicy kwoty wolnej od podatku czy może cała kwota spadku jest zwolniona z opodatkowania.

Z powołanego powyżej art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn jasno wynika, że w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy ciąży na nabywającym. Wskazała Pani, że środki pieniężne, które wpłynęły na konto to spadek po zmarłej babci Pani męża. Z wniosku nie wynika, żeby to Pani nabyła ww. spadek. Zatem na Pani nie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia spadku; bowiem to nie Pani nabyła spadek, ale Pani mąż. To, że pozostają Państwo we wspólności majątkowej, a pieniądze z tytułu nabycia spadku przez Pani męża wpłynęły na wspólne konto, nie powoduje, że jest Pani podatnikiem podatku od spadków i darowizn.

Pani zdaniem, cała kwota jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Należy zauważyć, że ze zwolnienia może korzystać tylko nabycie przez nabywcę tytułem spadku, przy spełnieniu określonych warunków, zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Jak wynika bowiem z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Niezależnie więc od tego czy opisane we wniosku nabycie przez nabywcę − Pani męża − tytułem spadku będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, Pani stanowisko należało uznać za nieprawidłowe, gdyż z tytułu nabycia spadku przez Pani męża, Pani nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a tym samym - w kontekście sformułowanego we wniosku pytania − nie można się zgodzić z Pani stanowiskiem, że cała kwota jest zwolniona z opodatkowania. Opodatkowaniu podlega jedynie nabycie przez nabywcę, na podstawie konkretnego tytułu. Zatem, mimo że Pani nie będzie w ogóle zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, nie można było uznać Pani stanowiska za prawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.70.2023.1.ASZ