Gmina wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej możliwości odzyskania VAT w związku z planowaną inwestycją infrastrukturalną. W ramach projektu, gmina planuje modernizację dróg lokalnych, jednak organy administracji skarbowej wydały negatywną odpowiedź, odmawiając gminie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Artykuł przedstawia stanowisko KIS.

VAT związany z inwestycją drogową

Gmina (…) złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług, który zostanie poniesiony w związku z planowaną inwestycją pn.: „(…)" - operacją typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi", objętą Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W ramach realizacji projektu, Gmina planuje przebudowę i rozbudowę odcinków dwóch dróg gminnych o łącznej długości 3,14 km. Realizacja obejmować będzie roboty przygotowawcze, roboty ziemne, wykonanie podbudowy, wykonanie nawierzchni bitumicznej, oznakowanie, wykonanie robót brukarskich oraz oświetleniowych.

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w celu ustalenia, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji.

Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez KIS lub MF, Gminie (…) nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji.

Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które stanowią, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, która realizuje inwestycję w ramach działalności statutowej, nie zostanie spełniony warunek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego.

KIS/MF zauważa również, że Gmina, pomimo że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, nie spełnia warunku wskazanego w ustawie o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będzie działać w charakterze podatnika VAT, a wydatki związane z inwestycją nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych. Wszystkie towary i usługi nabyte na potrzeby inwestycji nie będą mieć związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Podsumowanie

Wynika z udzielonej interpretacji, że Gminie (…) nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją inwestycji. Gmina nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia, ponieważ inwestycja będzie realizowana w ramach działalności statutowej Gminy, a nie w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani do zwrotu różnicy podatku.

Dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że Gmina (…) nie spełnia warunków uprawniających do odliczenia podatku naliczonego z faktur, a inwestycja nie będzie służyć do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, organy nie będą zobowiązane do uwzględnienia odliczenia podatku naliczonego Gminy w ramach kontroli podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.587.2022.1.WH