Gmina, będąca podatnikiem VAT, zrealizowała projekt rewitalizacji zabytkowego parku. Wątpliwości jednak budzi kwestia możliwości odliczenia VAT od poniesionych wydatków. Według interpretacji organów podatkowych, gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, ponieważ nie działa jako podatnik VAT.
VAT od wydatków związanych z rewitalizacją parku
Wnioskodawcą jest Gmina, jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną i będąca podatnikiem VAT. Gmina zrealizowała operację pn.: „(…)” w ramach Umowy o przyznaniu pomocy zawartej pomiędzy Województwem a Gminą. Projekt dotyczył rewitalizacji zabytkowego parku wraz z elementami małej architektury, nasadzeniami drzew i krzewów, układem ścieżek oraz korekty układu wodnego. Po zakończeniu realizacji zadania, Gmina jest właścicielem infrastruktury i odpowiada za jej utrzymanie i monitorowanie. Pytanie dotyczy możliwości odliczenia VAT od wydatków związanych z projektem.
Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego
Według interpretacji organów podatkowych, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związane z realizacją operacji pn.: „(…)”. Wynika to z faktu, że Gmina nie będzie działać jako podatnik VAT, a wydatki związane z projektem nie będą służyć do wykonywania czynności opodatkowanych. Przesłanki wskazane w odpowiednich przepisach ustawy o podatku od towarów i usług nie będą spełnione.
Podsumowanie
Wynikające z interpretacji organów administracji skarbowej wnioski są następujące. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie miała możliwości odliczenia VAT od wydatków związanych z projektem rewitalizacji parku. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że powinny odmawiać Gminie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z projektem. Interpretacja podatkowa jest niezbędna dla złożenia wniosku o płatność końcową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.