Nauka języków obcych. Czy przysługuje zwolnienie przedmiotowe VAT?

Wnioskująca spółka jest podatnikiem podatku VAT i prowadzi różne rodzaje aktywności gospodarczych, w tym naukę języków obcych. Spółka nie jest jednostką oświatową ani uczelnią, a usługi związane z nauką języków obcych świadczone są samodzielnie przez pracowników na podstawie umowy o pracę. Usługi te nie są związane z innymi dobrami lub usługami i nie mają charakteru elementu usługi kompleksowej. Wnioskodawca nie świadczy również innych usług związanych z kształceniem, oprócz nauki języków obcych. Wątpliwość podatnika dotyczy objęcia tych usług zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług związanych z nauką języków obcych

Według stanowiska KIS, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jasno określają, że przedmiotem opodatkowania jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej ogólnej zasady. W przypadku usług związanych z nauką języka obcego, zwolnienie przedmiotowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług ma zastosowanie. Zwolnienie to nie jest uzależnione od innych czynników, takich jak podmiot świadczący usługę lub nabywca dobra, i ma charakter ogólny. Ograniczenia dotyczące usług związanych z nauką języków obcych zostały jasno określone w innych przepisach ustawy, a w przypadku braku takich ograniczeń, należy stosować zwolnienie przedmiotowe.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS/MF, wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług związanych z nauką języków obcych. Oznacza to, że spółka nie musi naliczać podatku VAT od tych usług. Wynika z tego, że podatnik może kontynuować swoją działalność związaną z nauką języków obcych bez obciążenia klientów dodatkowym podatkiem. Dla organów administracji skarbowej wynika z tej interpretacji, że należy stosować zwolnienie przedmiotowe w przypadku usług związanych z nauką języków obcych, bez względu na podmiot świadczący usługę lub nabywcę dobra.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.261.2023.2.AK