W artykule omawiany jest problem odliczania podatku VAT przez gminy w przypadku inwestycji związanych z placami zabaw. Interpretacja przepisów podatkowych przez KIS wyjaśnia, że gminy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z takimi inwestycjami, gdyż plac zabaw nie służy do wykonywania czynności opodatkowanych. Artykuł analizuje stanowisko KIS i jego konsekwencje dla samorządów lokalnych.
VAT od wydatków na budowę placu zabaw
Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego otrzymała dofinansowanie z „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Z otrzymanego dofinansowania zostały wykonane roboty budowlane związane z II etapem budowy placu zabaw na działce oznaczonej numerem 1, położonej w miejscowości (…), Gmina (…), przy ul. (…), w obrębie Domu Ludowego.
W ramach realizacji zadania zostały wykonane następujące prace: roboty przygotowawcze i pomiarowe, roboty rozbiórkowe i ziemne, nawierzchnia z kostki brukowej, nawierzchnia bezpieczna, plac w szachownice.
Na placu zabaw zostały zamontowane następujące elementy: zestaw zabawowy, huśtawka wahadłowa z siedziskiem typu deseczka + bocianie gniazdo, huśtawka wahadłowa z siedziskiem typu koszyczek, karuzela, stolik do gry w szachy, stół do tenisa stołowego, stół do piłkarzyków, bujak na sprężynie, ławka parkowa z oparciem, ławka parkowa bez oparcia, stół + 2 ławki, kosz na śmieci, podest drewniany - siedzisko, ścieżka sensoryczna, ogródek sensoryczny oraz zasadzono zieleń.
Obiekt jest ogólnodostępny i udostępniony nieodpłatnie na podstawie regulaminu korzystania. Realizacja zadania zapewniła możliwość spędzania wolnego czasu przez dzieci oraz stała się miejscem odpoczynku dla dorosłych; turystów zwiedzających (…) oraz osób korzystających ze szlaków rowerowych. Powstały obiekt łączy dwie funkcje - miejsce odpoczynku na trasie rowerowej oraz miejsce do zabawy dla dzieci. Mała architektura została zbudowana w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków rowerowych przebiegających przez (…).
Brak możliwości odliczenia VAT
Państwa zdaniem, w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Artykuł 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy określa, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach przez podatnika, z tytułu nabycia towarów i usług. Z powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku VAT wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ustawodawca wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.
Plac zabaw powstały w wyniku realizacji inwestycji służy zaspokojeniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Przedmiotowy plac zabaw nie jest i nie będzie wykorzystywany przez Gminę (…) do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
W przedstawionym zdarzeniu faktycznym Gmina (…) nie będzie miała prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług wynikających z faktur związanych z realizacją inwestycji. Powyższe stwierdzenie wynika z faktu, że w analizowanym przypadku nie zostały spełnione - wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy - przesłanki warunkujące prawo do obniżenia podatku naliczonego, tj. Gmina (…) nie będzie działała jako podatnik VAT i wydatki związane z realizacją ww. inwestycji nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Podsumowanie
W wyniku interpretacji przepisów prawa podatkowego przez KIS/MF wynika, że Gmina (…) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z robotami budowlanymi związanymi z II etapem budowy placu zabaw na działce oznaczonej numerem 1, położonej w miejscowości (…), Gmina (…), przy ul. (…), w obrębie Domu Ludowego. Gmina (…) nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług wynikających z faktur związanych z realizacją inwestycji. Zgodnie z interpretacją, wydatki związane z realizacją inwestycji nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.