Gmina realizuje projekt infrastrukturalny z dofinansowaniem UE, jednak brak generowanych przychodów skutkuje brakiem prawa do odliczenia podatku VAT. Stanowisko KIS potwierdza, że inwestycja nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych, co wyklucza korzyści podatkowe dla gminy. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji przepisów podatkowych i wskazuje na konieczność uwzględnienia jej w rozliczeniach podatkowych przez wnioskodawcę.

VAT w przypadku projektu infrastrukturalnego niegenerującego przychodów

Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest Gmina ..., która realizuje projekt pn. "..." objęty dofinansowaniem w ramach PROW na lata 2014-2020. Projekt obejmuje budowę infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w miejscowości .... Gmina będzie korzystać z dofinansowania w ramach programu, jednakże nie będzie generować żadnych przychodów w wyniku realizacji projektu. Towary i usługi nabyte w ramach projektu nie będą wykorzystywane przez Gminę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT

Według stanowiska wnioskodawcy, Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego ani do zwrotu różnicy podatku VAT, ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zgadza się z tym stanowiskiem. Organ administracji skarbowej powołał się na brak czynności opodatkowanych związanych z realizacją projektu, co skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego lub zwrotu różnicy podatku VAT.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji przepisów podatkowych przez Krajową Informację Skarbową, wynika, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego ani do zwrotu różnicy podatku VAT w związku z realizacją projektu. Ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych, Gmina nie będzie mogła skorzystać z korzyści podatkowych związanych z tym projektem. Wnioskodawca powinien uwzględnić ten fakt w swoich rozliczeniach podatkowych, a organy administracji skarbowej powinny zachować to stanowisko przy ewentualnej kontroli.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.296.2023.1.OS