W artykule omawiamy interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania dostaw płynów przekraczających ustalony limit. Spółka zwraca się o wydanie interpretacji indywidualnej w kontekście planowanego rozszerzenia sprzedaży na nowych zagranicznych kontrahentów. W przypadku uzyskania oświadczenia potwierdzającego brak obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, spółka będzie mogła stosować procedurę wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Artykuł analizuje stanowisko KIS oraz możliwe konsekwencje dla podatników w podobnej sytuacji.

Czy Wnioskodawca może skorzystać z procedury WSTO dla dostaw płynów przekraczających limit?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. (dalej: Wnioskodawca) zwróciła się do Ministerstwa Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania dostaw płynów, które przekraczają ustalony limit. Wnioskodawca planuje rozszerzyć swoją sprzedaż na nowych zagranicznych kontrahentów, a wysyłka towarów zaczynałaby się w Polsce i kończyłaby się w państwie członkowskim UE. Spółka zamierza uczestniczyć pośrednio w transporcie towarów, a wartość dostaw przekracza 10 000 € rocznie. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT i zamierza stosować procedurę wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). W związku z tym, Wnioskodawca złożył wniosek do Urzędu Skarbowego w celu skorzystania z procedury One Stop Shop.

Uznanie dostaw za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość oraz obowiązek uiszczenia podatku VAT w kraju

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że jeśli Kontrahent 1 złoży oświadczenie, że nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) zgodnie z art. 9 ustawy o VAT, Wnioskodawca może uznać dostawę płynów za wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO). Taka interpretacja wynika z art. 2 pkt 22a ustawy o VAT, który definiuje WSTO. Jeżeli Wnioskodawca nie będzie w stanie uzyskać takiego oświadczenia, nie będzie mógł zastosować procedury WSTO i będzie zobowiązany do uiszczenia podatku VAT w Polsce.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji Ministerstwa Finansów, Wnioskodawca otrzymał odpowiedź na swoje pytanie dotyczące opodatkowania dostaw płynów, które przekraczają ustalony limit. Jeśli kontrahent złoży oświadczenie potwierdzające brak obowiązku rozliczania WNT, Wnioskodawca będzie mógł traktować dostawę jako wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (WSTO), zgodnie z art. 2 pkt 22a ustawy o VAT. Jeśli nie będzie możliwe uzyskanie takiego oświadczenia, Wnioskodawca będzie musiał uiścić podatek VAT w Polsce. Interpretacja ta ma zastosowanie dla Wnioskodawcy oraz może stanowić wytyczne dla innych podatników, którzy znajdują się w podobnej sytuacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.637.2022.2.JSZ