Zespół opieki zdrowotnej otrzymał informację, że nie będzie mógł odzyskać podatku VAT w ramach realizowanego projektu. Organ administracji skarbowej potwierdził, że nabyte towary i usługi wykorzystywane do czynności zwolnionych z podatku nie kwalifikują się do odzyskania tego podatku.

VAT w ramach realizacji projektu zespołu opieki zdrowotnej

Zespół Opieki Zdrowotnej w (...) jest spzoz-em, podmiotem tworzącym jest Rada Powiatu w (...). ZOZ w (...) działa w oparciu o wpis (…). Posiada osobowość prawną - Sądem Rejestrowym jest Sąd Rejonowy w (…). Celem Zespołu jest udzielanie świadczeń zdrowotnych osobom wobec których obowiązek ich udzielania wynika z ustaw, z zawartych umów, na zasadach i w zakresie uzgodnionym w tych umowach. Zespół udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych ubezpieczonym oraz innym osobom uprawnionym do tych świadczeń na podstawie odrębnych przepisów nieodpłatnie, za częściową odpłatnością lub całkowitą odpłatnością. Zespół nie może odmówić pomocy osobie potrzebującej natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.

28 marca 2023 r. ZOZ w (...) podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. (...) Nr Umowy (…) w ramach Osi Priorytetowej 13 - „Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości” Działania 13.2 - „Ochrona zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. ZOZ (…) złożył oświadczenie o braku możliwości odzyskania podatku VAT w ramach ww. projektu - podatek kwalifikowany. Okres trwałości ww. projektu upływa 28 grudnia 2028 r.

Zespół Opieki Zdrowotnej w (...) jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywane towary i usługi w związku z realizacją ww. projektu będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych z podatku VAT.

Brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu

Zespół Opieki Zdrowotnej w (...) stoi na stanowisku, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu pn. (...) Nr Umowy (…) w ramach Osi Priorytetowej 13 - „Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości” Działania 13.2 - „Ochrona zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nabyte towary i usługi w ramach realizowanego projektu wykorzystywane są do wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT.

Zespół Opieki Zdrowotnej w (...) został poinformowany przez KIS, że nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że nabyte towary i usługi wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych z podatku VAT nie kwalifikują się do odzyskania tego podatku.

Dla pytającego oznacza to, że nie będzie mógł odzyskać podatku VAT poniesionego w ramach realizacji projektu pn. (...) Nr Umowy (…) w ramach Osi Priorytetowej 13 - „Odporna i zdrowa gospodarka przyszłości” Działania 13.2 - „Ochrona zdrowia” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że Zespół Opieki Zdrowotnej w (...) nie będzie składał wniosków o odzyskanie podatku VAT w związku z realizacją tego projektu, gdyż nie spełnia warunków do takiego odzyskania wynikających z obowiązujących przepisów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.253.2023.1.RK