Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy na modernizację dróg lokalnych i chce ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej. Projekt dotyczy przebudowy istniejącej drogi, włączając w to poprawę jezdni, poboczy oraz przepustu. Jednakże, Krajowa Informacja Skarbowa wskazuje, że gmina nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanego z tą inwestycją.

VAT z tytułu inwestycji drogowej

Gmina (...) złożyła wniosek o przyznanie pomocy i zamierza wystąpić z wnioskiem o płatność ze środków Unii Europejskiej w ramach operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”. Wniosek dotyczy projektu pn. „(...)”. Zakres prac obejmuje przebudowę jezdni, plantowanie i przebudowę poboczy, konserwację przepustu oraz przyległego rowu, korytowanie pod konstrukcję jezdni, ułożenie warstw podbudowy, wykonanie nawierzchni bitumicznej jezdni i ustawienie znaków drogowych. Droga znajduje się na terenie gminy (...) i ma nawierzchnię gruntową utwardzoną tłuczniem i gruzem, która jest w złym stanie technicznym.

Gmina nie będzie mogła odzyskać naliczonego podatku VAT związanego z tą inwestycją

Według stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 i art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, naliczony podatek VAT nie będzie mógł być odzyskany w całości lub części podczas realizowanej inwestycji, po jej zakończeniu oraz w okresie trwałości projektu. Wnioskodawca stwierdził, że inwestycja ta należy do zadań własnych gminy i nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Na podstawie interpretacji KIS wynika, że Gmina (...) nie będzie miała możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT w ramach realizacji inwestycji. Inwestycja ta, jako zadanie własne gminy, nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Wniosek o przyznanie pomocy ze środków Unii Europejskiej będzie mógł obejmować koszty podatku VAT jako koszty kwalifikowalne projektu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.176.2023.2.AW