Poprawa bezpieczeństwa i zagospodarowania przestrzeni publicznej gminy. Co z VAT?
Wnioskodawcą jest Gmina, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Gmina planuje realizację zadania mającego na celu poprawę bezpieczeństwa i zagospodarowania przestrzeni publicznej. W związku z tym, Gmina zamierza pozyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a podatek VAT będzie w całości kosztem kwalifikowalnym inwestycji. Wnioskodawca zapytał, czy Gmina będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na realizację zadania, biorąc pod uwagę, że majątek powstały w ramach inwestycji będzie udostępniany nieodpłatnie na zasadach ogólnej dostępności majątku publicznego.
Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT
W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przedstawił następujące stanowisko. Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na realizację zadania, ponieważ majątek powstały w ramach inwestycji będzie udostępniany nieodpłatnie na zasadach ogólnej dostępności majątku publicznego. KIS powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikowi, który nabywa towary i usługi w celu wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od tych towarów i usług. Jednakże, w przypadku Gminy, jej działalność polega na realizacji nieodpłatnych zadań własnych, a nie na czynnościach opodatkowanych VAT. Ponadto, KIS wskazał, że fakt udostępniania majątku nieodpłatnie nie pozwala na uznanie go za świadczenie usług odpłatnych, które podlegają opodatkowaniu VAT.
Podsumowanie:
Z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków na realizację zadania, ponieważ majątek powstały w ramach inwestycji będzie udostępniany nieodpłatnie na zasadach ogólnej dostępności majątku publicznego. Działalność Gminy polega na realizacji nieodpłatnych zadań własnych, a nie na czynnościach opodatkowanych VAT. Interpretacja ta ma znaczenie dla Gminy, która nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od poniesionych wydatków, co może mieć wpływ na jej budżet. Z drugiej strony, interpretacja ta uściśla zasady odliczania podatku VAT w przypadku Gmin i wyjaśnia, że nieodpłatne udostępnianie majątku nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego.