Artykuł omawia problematykę odliczenia VAT związanej z remontem i przebudową budynku użyteczności publicznej przez miasto i gminę. Według interpretacji KIS, podmioty takie nie mają prawa do obniżenia kwoty podatku VAT naliczonego związanej z inwestycjami służącymi administracji publicznej. Artykuł analizuje uzasadnienie tego stanowiska oraz jego konsekwencje dla miasta i gminy.

VAT związany z remontem budynku użyteczności publicznej

Zapytanie zostało złożone przez Miasto i Gminę, które planuje remont i przebudowę budynku użyteczności publicznej znajdującego się przy plaży. Roboty budowlane obejmują zmianę układu ścianek działowych, remont instalacji wod.-kan. oraz instalacji elektrycznej, a także instalację wentylacji mechanicznej. Budynek będzie udostępniany nieodpłatnie użytkownikom plaży w okresie letnim. Miasto i Gmina jako scentralizowany podatnik VAT zapytało, czy mają możliwość obniżenia kwoty VAT naliczonego związanej z realizacją tego zadania.

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego

Według interpretacji KIS, Miasto i Gmina nie ma możliwości obniżenia kwoty VAT naliczonego związanej z realizacją remontu i przebudowy budynku użyteczności publicznej. Podstawą takiego stanowiska jest ustawa o podatku od towarów i usług, która wyłącza możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z prowadzonymi inwestycjami służącymi usługom w zakresie administracji publicznej. Ponadto, ze względu na nieodpłatne udostępnienie łazienek użytkownikom plaży, Miasto i Gmina nie uzyskuje przychodów z tej działalności, co również wyklucza możliwość odzyskania podatku VAT.

Podsumowanie

Wynika z powyższej interpretacji, że Miasto i Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku VAT naliczonego związanej z remontem i przebudową budynku użyteczności publicznej. Konsekwencją tego jest brak możliwości odzyskania podatku VAT związanej z zakupami związanymi z prowadzoną inwestycją. Dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że w przypadku inwestycji służących usługom w zakresie administracji publicznej, podmioty takie jak Miasto i Gmina nie mają prawa do obniżenia kwoty podatku VAT naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.748.2022.2.JM