Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związane z realizacją zadania inwestycyjnego. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, gmina nie spełnia warunków określonych w ustawie o VAT, ponieważ czynności, do których wykorzystuje towary i usługi, nie podlegają opodatkowaniu. Wobec tego, gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od kosztów związanych z budową drogi i innych związanych z tym działaniami. Ta interpretacja ma duże znaczenie dla jednostek samorządu terytorialnego, które realizują własne inwestycje.

VAT związany z realizacją inwestycji drogowej

W 2022 roku Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie na realizację inwestycji pn.: „(…)”. Inwestycja realizowana będzie w ramach PROW 2014-2020, działania „(…)” na operację typu „(…)”. Gmina planuje budowę drogi w miejscowości (...) wraz z budową poboczy, zjazdów, przejścia/przejazdu dla rowerów, budowę oświetlenia, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, montaż punktowych elementów odblaskowych, wykonanie progów zwalniających szt. 6 oraz budowę ścieżki pieszo-rowerowej. Wybudowana droga będzie drogą publiczną. Inwestycja realizowana będzie przez podmiot zewnętrzny wyłoniony w drodze przetargu. Ww. zadanie należy do zadań własnych Gminy wymienionych w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40) na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 - zadania własne obejmują sprawy: gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją przedmiotowego zadania będą wykorzystywane do wykonywania przez Gminę czynności wyłącznie niepodlegających opodatkowaniu. Faktury wystawiane będą na Gminę (…), nr NIP (...).

Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Gmina (...) nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z zadaniem pn.: „(...)”. Organ odwołał się do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), który określa warunki odliczenia podatku VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnik może odliczyć podatek VAT, jeśli towary i usługi, z których skorzystał, zostały użyte do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, która realizuje zadanie z zakresu swoich zadań własnych, czynności te nie podlegają opodatkowaniu, dlatego Gmina nie może odliczyć podatku VAT.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji KIS, że Gmina (...) nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją zadania pn.: „(...)”. Podatnik, czyli Gmina, nie spełnia warunków określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ czynności, do których wykorzystuje towary i usługi, nie podlegają opodatkowaniu. Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od kosztów związanych z realizacją inwestycji. Natomiast dla organów administracji skarbowej interpretacja ta stanowi wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego dotyczących odliczania podatku VAT przez jednostki samorządu terytorialnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.69.2023.1.EW