Artykuł przedstawia problematykę odliczenia podatku VAT przez gminy w Polsce. Na przykładzie wniosku złożonego przez Gminę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, analizowane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej. Autor omawia konsekwencje interpretacji przepisów, które mogą prowadzić do wzrostu kosztów realizacji zadań gminnych. Artykuł podkreśla również ograniczenia odliczania podatku VAT jedynie do przypadków związanych z działalnością opodatkowaną, co ma istotne znaczenie dla organów administracji skarbowej.
Wydatki na rozwój bazy dydaktycznej a VAT
Gmina (...) złożyła wniosek o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania „(...)” w ramach konkursu „(...)”. W ramach tego zadania planuje się zakup roślin, pomocy edukacyjnych oraz wyposażenie sali. Ponadto, planowane jest odnowienie ścian i wymiana oświetlenia. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i twierdzi, że zadanie, dla którego ubiega się o dofinansowanie, nie jest związane z jej działalnością opodatkowaną.
Brak prawa do odliczenia VAT od zakupu materiałów i usług służących do wykonania zadania
Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina (...) nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu materiałów i usług związanych z realizacją zadania „(...)”. W odpowiedzi na to pytanie, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołały się na art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Według tych przepisów, odliczenie podatku VAT jest możliwe jedynie w przypadku, gdy zakupione towary i usługi są związane z działalnością opodatkowaną.
Podsumowanie
W wyniku tej interpretacji wynika, że Gmina (...) nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu materiałów i usług związanych z realizacją zadania „(...)” w ramach konkursu „(...)”. Oznacza to, że gmina nie będzie mogła odliczyć tego podatku od swojej należności podatkowej. W praktyce oznacza to wzrost kosztów realizacji tego zadania dla gminy, ponieważ podatek VAT zostanie naliczony na cenę zakupionych materiałów i usług. Jednakże, dla organów administracji skarbowej ta interpretacja potwierdza zgodność z przepisami i ogranicza możliwość odliczenia podatku VAT do przypadków związanych z działalnością opodatkowaną.