Usuwanie wyrobów azbestowych a VAT
Gmina (...) zamierza przystąpić do realizacji zadania polegającego na usuwaniu wyrobów zawierających azbest. W tym celu złożyła wniosek o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w (...). Gmina planuje pokryć część kosztów z własnych środków, a resztę uzyskać w formie dotacji. Gmina zarejestrowana jest jako czynny podatnik podatku VAT. Zapytanie dotyczyło możliwości odzyskania podatku VAT związanej z realizacją przedsięwzięcia.
Gmina nie będzie mogła odzyskać podatku VAT związanego z realizacją tego przedsięwzięcia
Organ administracji skarbowej, w tym przypadku Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała, że Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku VAT związanej z planowaną realizacją przedsięwzięcia usuwania wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, warunkiem odliczenia podatku VAT naliczonego jest istnienie związku między nabytymi towarami i usługami, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W tym przypadku nie ma takiego związku, dlatego Gmina nie spełnia warunków do odzyskania podatku VAT.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu, że Gmina (...) nie będzie mogła odzyskać podatku VAT związanej z realizacją przedsięwzięcia usuwania wyrobów zawierających azbest. Nie spełniony został warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który wymaga istnienia związku między nabytymi towarami i usługami, a wykonywanymi przez Gminę czynnościami opodatkowanymi. Informacja ta ma znaczenie zarówno dla Gminy, która nie będzie mogła odzyskać podatku VAT, jak i dla organów administracji skarbowej, które będą mogły stosować tę interpretację w przypadku podobnych zapytań innych podmiotów.