Komornik sądowy oraz Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydali interpretację dotyczącą opodatkowania sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości. Według komornika, nieruchomość zabudowana budynkami nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT, co może mieć istotne konsekwencje dla dłużników i organów administracji skarbowej. Sprawdź, jakie są argumenty i jakie są możliwe implikacje tej interpretacji.

Sprzedaż egzekucyjna nieruchomości a VAT

Opisane zdarzenie dotyczyło zamiaru komornika sądowego przeprowadzenia licytacji egzekucyjnej nieruchomości, która jest własnością dłużnika - spółki pod firmą A. Sp. z o.o. Nieruchomość ta została opisana jako działka ewidencyjna nr 3/1 o powierzchni 0,3540 ha, położona w miejscowości (…), gm. (…), pow. (…), woj. (…). Na tej działce znajdują się trzy budynki: budynek biurowy, budynek o funkcji pozostałych budynków niemieszkalnych oraz budynek magazynowy. Dłużnik nie udzielił żadnych informacji komornikowi w sprawie wykorzystania tych budynków oraz nie odpowiedział na inne pytania dotyczące opodatkowania VAT.

Według Komornika Sądowego, sprzedaż egzekucyjna tej nieruchomości powinna być opodatkowana podatkiem VAT. Powołuje się on na przepisy ustawy o VAT, które określają, że zwolnienie z VAT dotyczy tylko dostawy terenów niezabudowanych, inne niż tereny budowlane. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, tereny budowlane to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Natomiast teren nieobjęty planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy nie jest uznawany za teren budowlany.

Komornik argumentuje, że nieruchomość, której dotyczy egzekucja, jest zabudowana budynkami, zgodnie z informacjami zawartymi w operacie szacunkowym. Zatem, według Komornika Sądowego, nieruchomość ta nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ jest uznawana za zabudowaną.

Skutki podatkowe sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości

Na podstawie udzielonej interpretacji wynika, że sprzedaż egzekucyjna nieruchomości opisanej we wniosku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z interpretacją Komornika Sądowego, nieruchomość ta jest uznawana za zabudowaną z uwagi na obecność budynków na jej terenie. Zatem nie może ona skorzystać ze zwolnienia z VAT, które dotyczy tylko terenów niezabudowanych, inne niż tereny budowlane.

Dla podatnika oznacza to, że sprzedaż nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego będzie opodatkowana podatkiem VAT, a podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia tego podatku. Natomiast dla organów administracji skarbowej, interpretacja ta może stanowić wytyczne w podobnych przypadkach, gdzie sprzedaż egzekucyjna dotyczy nieruchomości zabudowanej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.49.2023.2.MAT