Gmina, planując termomodernizację budynku użyteczności publicznej w ramach projektu NFOŚiGW, zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem dotyczącym obniżenia podatku VAT. W odpowiedzi KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do takiego obniżenia, powołując się na przepisy dotyczące organów władzy publicznej.

VAT w ramach inwestycji NFOŚiGW (termomodernizacja budynku użyteczności publicznej)

Gmina złożyła zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji podatkowej dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją inwestycji w ramach projektu NFOŚiGW. Gmina planuje przeprowadzić termomodernizację budynku użyteczności publicznej przeznaczonego na potrzeby oświaty, w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W ramach inwestycji planowane jest wykonanie wymiany stolarki okiennej, modernizacji źródła ciepła, modernizacji systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) oraz zamierza dokonywać zakupów towarów i usług w celu realizacji projektu.

Gmina oczekiwała odpowiedzi na pytanie, czy przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją inwestycji w ramach projektu NFOŚiGW.

Brak prawa do obniżenia VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją inwestycji w ramach projektu

Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na zapytanie Gminy stwierdziła, że realizacja inwestycji w ramach projektu NFOŚiGW nie daje możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy. KIS powołała się na art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym organy władzy publicznej nie są uznawane za podatników podatku VAT w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego.

Dodatkowo, KIS wskazała, że Gmina, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym edukacja publiczna, należy do zadań własnych gminy. W związku z tym, Gmina nie będzie traktowana jako podatnik podatku VAT w zakresie realizacji tych zadań.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją podatkową KIS, Gmina nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z realizacją inwestycji w ramach projektu NFOŚiGW. Organ władzy publicznej, tak jak Gmina, nie jest uznawany za podatnika VAT w odniesieniu do działań podejmowanych w ramach realizacji zadań publicznych. Interpretacja ta ma znaczenie dla Gminy, ponieważ informuje ją, że nie będzie mogła skorzystać z ulgi podatkowej w zakresie obniżenia podatku należnego w związku z inwestycjami finansowanymi przez NFOŚiGW. Z drugiej strony, organy administracji skarbowej mają wytyczne dotyczące traktowania organów władzy publicznej jako niepodatników podatku VAT w przypadku realizacji zadań publicznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.273.2023.2.MGO