Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli przy sprzedaży składników majątku w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej Miastu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie wykorzystywało ono budowli do czynności opodatkowanych, jak również pomiędzy oddaniem do używania a sprzedażą upłynął okres dłuższy niż dwa lata, to w oparciu o treść art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa towarów w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej jest zwolniona z opodatkowania.

Składniki majątku w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej

Podatnikiem w niniejszej sprawie jest Miasto, które sprzedało składniki majątku w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej Spółce. Sprzedaż została potwierdzona fakturą VAT, na której zastosowano stawkę podatku zwolnioną. Sieci te zostały wybudowane przez Miasto w latach 2004-2019 i zostały przekazane Spółce w nieodpłatne użytkowanie, która wykorzystuje je do realizacji celu publicznego związanego z gospodarką wodno-ściekową.

Wobec tego Miasto zadało pytanie: Czy Miasto wystawiając fakturę VAT z tytułu sprzedaży składników majątku w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej zastosowało właściwą stawkę podatku, tj. stawkę zwolnioną?

Miasto twierdzi, że z uwagi na brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz niekorzystanie z sieci do czynności opodatkowanych, dostawa tych składników majątku powinna być zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Dostawa zwolniona z opodatkowania

Organ zgodził się z argumentacją Miasta. W wydanej odpowiedzi stwierdzono, że dostawa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej jest rzeczywiście zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Miasto nie wykorzystywało tych sieci do czynności opodatkowanych, a okres pomiędzy oddaniem sieci do używania a ich sprzedażą był dłuższy niż dwa lata. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji dostawa jest zwolniona z VAT.

"Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście wspomnianej definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że dostawa budowli w postaci sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej nie będzie następowała w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim. Jak bowiem wynika z wniosku od momentu oddania tych budowli do użytkowania do momentu sprzedaży upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Sieci zostały wybudowane w latach 2004-2019 i również w tych latach nastąpiło ich pierwsze używanie. Ponadto, co istotne w stosunku do wskazanych budowli nie dokonywaliście Państwo ich ulepszeń. W związku z powyższym stwierdzić należy, że warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla dostawy opisanych budowli zostały spełnione." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z powyższej interpretacji, że Miasto prawidłowo zastosowało zwolnienie z VAT przy sprzedaży sieci kanalizacyjnych i wodociągowych Spółce. Z uwagi na brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz niekorzystanie z sieci do czynności opodatkowanych, dostawa tych składników majątku jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.29.2023.1.MD